DYNAMIK.PL

ciekawostki z internetu

Ciekawostki Internet News Technologie

Ekosystemy technologiczne

W czasach, kiedy posiadamy tak wiele sprzętu elektronicznego, że niejednokrotnie trudno nam używać wszystkich urządzeń optymalnie, niezwykle ważna staje się odpowiednia ich integracja, aby praca postępowała płynnie, bez żadnych problemów. Takim połączeniem urządzeń elektronicznych jest coś, co profesjonalnie można określić ekosystemem. Ekosystem technologiczny ma miejsce wtedy, kiedy różne urządzenia (np smartfon, tablet oraz komputer) pracują ze sobą w harmonii. Ekosystem kojarzy się nam z przyrodą, wzajemnym uzupełnianiem siebie nawzajem.

Dlatego też pierwszym takim przykładem jest firma Apple i cała gama ich produktów. Urządzenia tej firmy postawiły za swój główny priorytet to, aby jak najmniej o nich myśleć. Oznacza to, że podczas wykonywania zadań wszystko po prostu się dzieje, korzystamy z narzędzia, niekoniecznie komputera który posiada różnego rodzaju czkawki. Takimi utrudnieniami pracy może być chociażby dodatkowa instalacja sterowników, nieprzyjemne aktualizacje, czy niezbyt dobra integracja różnych systemów. Tutaj, jest to zrobione dobrze. Przykładowo: możemy czytać pewien artykuł na stronie internetowej, ale ekran telefonu robi się zbyt mały. W tym momencie możemy uruchomić komputer i jednym kliknięciem w ikonkę Docka wracamy do naszego artykułu w momencie, w którym skończyliśmy. Podobnie w wypadku pisania ważnego dokumentu, gdy musimy opuścić nasze mieszkanie, możemy zapisać dokument na komputerze stacjonarnym i już w pociągu na tablecie lub innym urządzeniu mobilnym wrócić do niego. Ostatnim takim przykładem jest wykonywanie połączeń. Jest możliwość wybrania numeru na naszym urządzeniu mobilnym, a gdy rozmowa będzie trwała dłużej niż to zakładamy, jednym kliknięciem przenieść ją na komputer zwalniając nasze ręce. Apple oczywiście nie jest jedyną firmą, która takie rozwiązania wprowadziła.

Microsoft, główny konkurent, także adoptuje różne integracje urządzeń, aby praca z nimi była płynniejsza. O ile Windows Phone to już przeszłość, tak laptopy, czy tablety, nadal są urządzeniami mobilnymi. Ich rozwiązanie jest względnie ograniczone do przeglądarki internetowej Edge oraz niektórych funkcji pakietu Office. Jest jednak możliwe względnie płynne przeniesienie pracy z urządzenia mobilnego na komputer stacjonarny dzięki autozapisom i wykorzystaniem chmury. Ogólnie rzecz ujmując, warto umilić sobie pracę. Dobierając sprzęt komputerowy z taką integracją w zamyśle, korzystanie z naszych urządzeń będzie jedynie przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ