W ostatnich latach wiele się zmieniło jeśli chodzi o projektowanie stron internetowych. Możliwości techniczne ciągle się zwiększają i w 2020 roku widzimy coraz to więcej projektantów, którzy eksperymentują na nowo z wydaje się już trochę zapomnianymi stylami.
Powrót przeżywa chociażby styl minimalistyczny, gdzie królują puste białe przestrzenie.
W tym artykule postaram się przedstawić pięć najważniejszych trendów, które będą królowały w końcówce 2020 roku oraz w całym 2021.
Ponadwymiarowe elementy
Czyli wyraźne i duże elementy widoczne na stronach internetowych. Duży rozmiar dotyczy wszystkich elementów widocznych na stronie. Wielkie zdjęcia, wielkie czcionki, a nawet duże ikony w menu. Takie elementy praktycznie na każdym ekranie wyglądają bardzo dobrze. Wielkie zdjęcia zawsze były w cenie i nadawały charakteru witrynom internetowym.
Należy jedynie pamiętać, że zbyt wiele tego typu elementów na raz, może przytłoczyć odbiorcę. Więc pamiętajmy o tym, żeby do wszystkiego podchodzić z rozsądkiem.
Tryb ciemny
Tryb ciemny wchodzi w świat stron internetowych od momentu kiedy systemy operacyjne Android i iOS otrzymały ten tryb w standardzie. Za tym poszli projektanci aplikacji na te systemy, a za nimi projektanci stron internetowych.
Ciemne motywy to przede wszystkim oszczędność energii na urządzeniach wyposażonych w ekrany OLED. Ciemne tła poprawiają widoczność dynamicznych elementów stron internetowych. Dzięki wysokiemu kontrastowi ekranów OLED wygląda to bardzo dobrze.
Popularność ciemnego motywu to także jego elegancja. Ciemne tryby witryn internetowych wyglądają bardzo nowocześnie.
Białe przestrzenie
Białe przestrzenie to puste obszary między różnymi elementami projektu. Dają przestronny i zrównoważony wygląd każdej stronie internetowej, na praktycznie każdym ekranie. Nie zawsze musi być to biały. Kolory zbliżone do białego także zyskują uznanie u projektantów stron internetowych.
Białe przestrzenie to także szerokie marginesy i duże przestrzenie między wersami.
Białe przestrzenie można uznać trochę za nieefektywne – w końcu marnujemy dużą część ekranu na wyświetlanie zwykłego białego tła. Z drugiej strony biała przestrzeń daje nam schludny wygląd i przestrzeń. Może zwiększyć czytelność strony internetowej, a także podkreślić ważne elementy projektu takie jak przyciski zachęcające do kliknięcia, różnego rodzaju formularze kontaktowe i inne interaktywne elementy strony WWW.
Klasyczny minimalizm
Minimalizm w projektowaniu stron internetowych to klasyka. Ponadczasowy styl, który nigdy się nie starzeje. W 2020 roku minimalizm wyszedł poza płaskie przestrzenie. Zaczęły dominować monochromatyczne kolory. Strony projektowane są w oparciu o siatki. Minimalizm doczekał się nowej odsłony i nie przypomina już stron z lat 90. Najlepszym przykładem wykorzystania minimalistycznego stylu jest firma Google. Myślę, że wszyscy domyślają się dlaczego.
Animacje
Wydaje się, że praktycznie każda strona internetowa zawiera jakąś animację. Na popularności zyskują animacje w ruchu. Chodzi o przesuwanie strony w jedną stronę, a grafik lub zdjęć w drugą. Chodzi o przenikające się tła. O elementy strony, które reagują na ruch kursora. Prędkość ruchu jest w tym przypadku tym czym operujemy. Chodzi o to, żeby było przede wszystkim płynnie i „gładko”. O to, żeby uzyskać jak najbardziej realistyczne wrażenia.
Podsumowanie
Twoja strona internetowa powinna być tak zaprojektowana, żeby godnie reprezentować Twoją markę i Twoją firmę. To jakie styl zostanie wykorzystany przez projektanta zależy w dużej mierze o charakteru danej działalności. Jedne strony WWW będą wyglądały jako białe z wielkimi przestrzeniami, a inne jako ciemne z wielkimi zdjęciami.
Projektowanie stron internetowych nie jest łatwym zajęciem. Wymaga dużej wyobraźni, odwagi i obycia z najnowszymi trendami.
Materiał powstał we współpracy z butterflystudio.pl