DYNAMIK.PL

ciekawostki z internetu

Dom

Geodeta i badania geologiczne podczas budowy domu

Badania geologiczne są ważnym etapem rozpoznawczym na placu budowy i mają podstawowe znaczenie dla realizacji założeń inwestycyjnych. Pozwalają ocenić, czy plan budowy jest możliwy do realizacji w warunkach konkretnej działki. Ekspertyza geologiczna służy też w dalszych pracach m.in. konstruktorom. Badania gruntu są podstawą projektowania i posadawiania poszczególnych obiektów na terenie budowy. Pozwalają na rozpoznanie działek przed zakupem.

Specyfika badań gruntowych

Rozpoznanie podłoża polega na badaniu terenowym gruntu. W jego toku określa się rodzaj i właściwości fizyczne oraz chemiczne konkretnego podłoża, a także pobiera próbki. Badania gruntu prowadzone są także w laboratorium. Mogą dotyczyć oceny materiałów budowlanych. Określa się również parametry gruntu, m.in. ziarnistość i porowatość. Takie badania służą następnie kolejnym obliczeniom, tj. osiadania i ścinania. Na etapie rozpoznania bada się także parametry wód gruntowych. Takie działania na terenie planowanych inwestycji są ważne z punktu widzenia prawidłowego odwodnienia oraz podpiwniczenia. Innym z badanych czynników może być agresywność wody, rozumiane jako jej pH. Ocenia się w ten sposób możliwość wchodzenia wody w reakcję z betonem i możliwość erozji ścian. Innym badanym parametrem jest m.in. wysadzinowość gruntu, czyli zdolność do podnoszenia się z powodu zamarzania wody w jego porach. W przypadku pochyłych gruntów bada się także stateczność skarpy oraz możliwość jej wzmocnienia.

Podstawy pracy geologa na terenie budowy

Prawne aspekty badań geologicznych są określone w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej z dn. 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalenia geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych. Specjalista uprawniony do realizacji badań  przygotowuje opinię geotechniczną, dokumentację badań podłoża gruntowego oraz projekt geotechniczny. Praca geologa na terenie budowy trwa zazwyczaj kilka godzin. Zastosowanie profesjonalnego sprzętu pozwala na wykonanie dokładnych pomiarów i otrzymanie precyzyjnych wyników badań geologicznych. Ważne jest także indywidualne podejście do realizowanych projektów i potrzeb odbiorców. Opracowanie dokumentacji badań jest bardziej czasochłonne i może trwać około 2 tygodni.